По налог на Вилма Рускоска

Уапсен државен секретар во МИОА, член на ДУИ

По налог на обвинителката за организиран криминал Вилма Рускоска, утринава е уапсен државниот секретар во Министерството за информатичко општество сомничен за злоупотреба на службената положба и овластувања, земање провизија од добиен тендер и за злоупотреба на европски ИПА фондови. Информацијата ни ја потврди обвинителката Рускоска. 

Од Обвинителството појаснуваат дека се вршат претреси и во Италија и дека се во соработка со тамошните надлежни институции во врска со ова апсење. 

Детали од ОЈО се најавени за кратко и преку официјално соопштение. 

Кога политичарите сватија за каква моќна алатка се работи, час поскоро побрзаа да менуваат закони со кои „бомбите" нема да бидат докази.

повеќе

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе