Време

Топло, сончево и ветровито

Денеска времето ќе биде сончево, пријатно и ветровито, со слаб доумерен северен ветер.

Утринските измерени температури се во Скопје 20 Целзиусови степени, Крива Паланка 15, Виница 19, Берово 15, Струмица 20, Демир Капија 21, Прилеп 19, Битола 18, Охрид 15, Гостивар 16, Претор 15...

Мкаедонија и Балканот е под влијание на топла воздушна маса. Денешните максимални дневни температури ќе бидат во Скопје 31, Тетово 29, Маврово 24, Дебар 27, Крива Паланка 26, Кочани 27, Велес 30, Берово 26, Струмица 31, Дојран 33, Крушево 24, Прилеп 27, Битола 28, Охрид 27, Претор 28...

Од утре и во наредните денови ќе продолжи затоплувањето, ветерот ќе стивнува и дневните температури ќе бидат во пораст, па така кон крајот на неделава се очекуваат температури и до 38 степени.

Сѐ поочигледно е дека наместо Заев да направи чистка и да замети, граѓаните ќе го изметат него и СДСМ.

повеќе

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе