Апелациски суд

Зекири: Немам никаква причина да бегам, сите документи пред една година им ги дадов на истражителите

Мухамед Зекири, поранешниот генерален секретар во Владата денеска од апелациските судии побара да биде пуштен на слобода. На јавната седница на Апелацискиот суд Зекири убедуваше дека нема да избега од државата во случај да му биде укината мерката притвор. Апелацискиот суд во понеделник ќе одлучи дали Зекири да излезе или и понатаму ќе остане во притворот во Шутка.

Зекири е во притвор веќе околу два месеца под сомневање за злоупотреба на функцијата при јавна набавка без тендер од околу еден милион евра.

Адвокатот на Зекири побара да му биде укинат притворот и да се брани од слобода во случајот со наводната преплатеност за физибилити студијата за приватизација на АД Македонски пошти.

Пријатели на Зеќири заложиле имот како гаранција дека тој нема да избега

„Сакам да напоменам дека бев во тек со предистражната постапка поради функцијата која ја вршев. Јас потпишав да се дадат сите документи кои ги побарале од мене, тоа беше експедитивно процесуирано. Да сум сакал да бегам, сум имал простор повеќе од една година бидејќи знаев дека се води постапка. Кога беше првиот пат предложена мерката притвор, поднесов оставка, за да не ја попречувам истрагата која се води против мене. Не размислувам ниту имам зошто да бегам. Фамилијарен човек сум, се грижам за четири деца, имам две од првиот брак и имам двегодишна ќерка и посинокот на мојата сопруга кој е малолетен. Сакам во фер постапка да докажам дека сум невин“, кажа Зекири пред судот.

Најавите на американската администрација за бескомпромисна  борба против овие корумпирани,  неспособни  и криминални структури на сите нивоа на државата за македонските граѓани се единствено светло во тунелот.

повеќе

Концептот на даночната реформа, кој го претставивме минатата недела на заедничка прес конференција со премиерот е дел од поголем процес за креирање на оптимален даночен систем кој ќе биде праведен и ќе го поддржи економскиот раст.

повеќе

Ракот на корупцијата и понатаму е ендемичен, а актуелната власт сè повеќе потпаѓа под лошите навики на претходниот режим на Никола Груевски.

повеќе