Обвинители на распит

За случајот „Рекет“ сведочеше обвинителката Јосифовска

Обвинителката Елизабета Јосифовска од СЈО денеска во врска со случајот „Рекет“ сведочеше во Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција. Јосифовска била потпишана на документот за враќање на пасошот на бизнисменот Јордан Камчев, еден од првоосомничените во случајот „Империја“.

Јосифовска пред неколку дена потврди дека таа го потпишала позитивното мислење за да му се одобри времен пасош на Камчев, но, додаде, по барање на шефицата Катица Јанева. Јосифовска вели дека мислењето за пасошот на Камчев била одлука на Јанева и како нејзина заменичка била должна да ја потпише. „Ние како помошници на специјалниот јавен обвинител не можеме да ги менуваме нејзините одлуки“, изјави Јосифовска.

Утре се очекува да сведочи и обвинителката Лиле Стефанова, која го води случајот „Империја“ на СЈО.

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе

Без оглед на политичката заднина на случајот за изнудување, владата во Скопје мора да се фокусира на темелна истрага наместо на ограничување на штетата.

повеќе