Кривичен суд

За „27 април“ 30 дена притвор и за поранешните министри Миле Јанакиески и Спиро Ристоски

Триесетдневен притвор е определен за Миле Јанакиески и Спиро Ристоски осомничени дека се дел од организаторите за настаните од 27 април во Собранието.

Мерката притвор им е определена заради опасност од бегство и влијание врз истрагата.

Миланов најави дека ќе поднесе жалба, особено за притворот на Јанакиески.

„Обвинетиот Миле Јанакиески во моментов има две решенија за притвор така што ако вечерва не го најдат во неговиот дом веројатно ќе побараат да се определи притвор по другиот предмет“, рече неговиот адвокат Еленко Миланов.

Покрај Јанакиески и Ристовски денеска во Кривичниот суд беше и поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски, кој кратко потоа си замина, повикувајќи се на пратеничкиот имунитет.

Освен овие тројца, Обвинителството гони уште две лица како организатори на настаните од 27 април. 

Вакцинирањето преку ред, слабата стратегија и лошата комуникација со јавноста ги обележаа првите месеци на вакцинирање во Хрватска која во моментов е близу дното на ЕУ во однос на процентот на вакцинирана популација. 

повеќе