Поранешниот спикер во ОЈО за организиран криминал

Вељаноски на распит кај Рускоска за насилството од 27 април

Поранешниот собраниски спикер, Трајко Вељаноски утрово дојде во Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, на распит за настаните од 27 април,2017 година во Собранието на Република Македонија. Во оваа постапка тој е осомничен за терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста. 

Обвинителството пред два месеци отвори истрага за организаторите и нарачателите на насилниот упад во Собранието што се случи на 27 април 2017 година. 

Во оваа постапка освен Вељаноски, осомичени се и екс премиерот Никола Груевски, екс министерот Миле Јанакиески, Спиро Ристовски, екс директорот на УБК, Владимир Атанасовски како и Никола Бошковски, вработен во УБК кој се бара со потерница.

За Вељаноски судија на претходна постапка побара притвор, но Собранието не гласаше во рокот, и не му беше одземен пратеничкиот имунитет. 

Тој во постапката за 27 април за која беше изречена и првостепена пресуда беше сведок и со часови одговараше на прашањата на обвинителката, на обвинетите и нивните адвокати, како и на судијката Добрила Кацарска. 

 

Кога може оние кои пукаа по нас, оние кои ги убија Аце, Коки и Оливер да бидат на слобода, зошто не би бил помилуван и ти?

повеќе

Го регистрираме името Јунајтед Маседонианс и тогаја сетне почнаме да прајме отворени Илинденцки пикници – македонцки илинденцки, не со Богарите. Сами ние Македонци и народо трна.

повеќе

Она она што го нудат медиумите во времето на ковид-19 покажа колку тие не се подготвени за да известуваат во време на криза, а кризите ги има сè почесто.

повеќе