ОЈО за гонење на организиран криминал

Утре Русковска ќе поднесе обвинение до судот за случајот „Рекет“

Обвинителството за гонење на организиран криминал утре до судот ќе го поднесе обвинителниот акт за случајот „Рекет“, потврдуваат од таму за МКД.мк. Вчера пред обвинителката Вилма Русковска исказ треба да даде првоосомничениот Боки 13, но поради влошена здравствена состојба тој заврши во болница. По направениоте испитувања осомничениот повторно беше вратен во Истражниот затвор во Шутка. 

Второосомничениот е Зоран Милески Кичеец, кој е во домашен притвор, додека третоосомничената, поранешната шефица на СЈО Катица Јанева, одлучи да не дава исказ.

Случајот „Рекет" Обвинителството за организиран криминал и корупција го отвори во јули годинава, против Бојан Јовановски-Боки 13 и Зоран Милевски-Кичеец, за потоа истрагата да се прошири и против Катица Јанева. 

ЕУ треба принципиелно да реагира на отворениот национал-шовинизам на бугарскиот парламент, се вели во отвореното писмо на македонски академици и професори до европретставниците во Македонија.

повеќе

Нашиот процес на преговори многу веројатно ќе биде предмет на уште построги критериуми и мониторинг имајќи ги предвид искуствата на земјите кои во моментот преговараат. 

повеќе

На Македонија и Бугарија им треба дебата која ќе го унапреди историското разбирање без робување на идеологии, митологии и политики.

повеќе