„Титаник“ продолжува на 1 март

Судењето за случајот „Титаник“ продолжува на 1 март. Овој судски предмет е во фаза на доказна постапка. На денешното рочиште беше сослушан актуелниот премиер Зоран Заев, кој од позиција на сведок предложен од обвинителството сведочеше за изборните нерегуларности вршени од страна на ВМРО-ДПМНЕ во 2014 година.

Судењето за овој случај го води судијата Осман Шабани, додека обвинението го застапува обвинителката Лиле Стефанова.

Меѓу обвинети за незаконското финансирање на ВМРО-ДПМНЕ и за изборните нерегуларности се обвинети Никола Груевски, поранешните министри Гордана Јанкуловска и Миле Јанакивески и други поранешни високи функсионери на ова политичка партија.

Ако не се претвориме во систем на вакцинални касти („Тргни ги твоите Астразенека-шепи од мојот Фајзер-дедо“), може да застраниме кон вакцинални пасоши со сомнителна валидност („Врвката на оваа пропусница не е во нијанса одобрена од СЗО!“).

повеќе

Освен неколку изолирани обиди, повеќето луѓе не реагираат кај институциите и не бараат одговорност. 

повеќе

Отворено писмо до претседателот Пендаровски и  академска фела во Македонија.

повеќе