Мерки за истрагата за 27 април

Судот му го укина притворот на Јанакиески за “Титаник“, но му забрани да комуницира со Груевски за „27 април“

Основниот суд Скопје 1 му ја укина мерката куќен притвор на екс министерот Миле Јанакиески за случајот „Титаник", а укината му е и забраната да комуницира со останатите обвинети во случајот, но и со сведоците. Но, Јанакиески останува во куќен притвор бидејќи ваква мерка судот му определи за настаните од 27 април. 

На денешното рочиште за „Титаник" Јанакиески на судијата Осман Шабани му одговори дека од пред десетина дена му е укинат куќниот притвор за „Титаник", но ваква мерка има определено за истражната постапка за 27 април.

Покрај куќниот притвор, Јанакиески за овој случај има уште една мерка а тоа е забрана за кoмуникација со останатите осомничени, односно не смее да комуницира со неговиот поранешен шеф Никола Груевски, како и со сопратијците Спиро Ристовски, Трајко Вељаноски и Никола Бошковски. 

Денешното рочиште за случајот „Титаник" се одложи, поради отсуство на судијата Огнен Ставрев. Судењето е во фаза на изведување на материјални докази, а за неколку рочишта ќе треба да почнат и сведочењата на сведоците предложени од СЈО.

 

Демонизирањето на Исламот и неговото постојано поврзување со тероризмот е загрижувачка појава во светот, а и на Балканот.

повеќе

Последните искричења во меѓународниот поредок ја прават нејасна агендата за евроатлантски интеграции на регионот која претставува неопходен услов за долгорочна стабилност на Западен Балкан.

повеќе

Очигледно во градењето на македонското општество заборавивме да ја промовираме правдата како негова примарна цел.

повеќе