Судот ги одби жалбите, Боки 13 и Кичеец остануваат во притвор

Кривичниот совет при Основниот кривичен суд – Скопје денеска ги одбил жалбите на осомничените во предметот за изнуда со трговија на влијаније, па Бојан Јовановски-Боки 13 и Зоран Милески-Кичеец остануваат во 30-дневен притвор.

Кривичниот суд соопшти дека, постапувајќи по жалби изјавени против решенија на судија на претходна постапка од 15 јули 2019 година, Кривичниот совет при Основниот кривичен

суд – Скопје денеска одржа седница на која по ценење на наводите во жалбите, како и фактите и аргументите во предметот донесе одлука со која жалбите ги одби како неосновани, а решенијата на судија на претходна постапка ги потврди во целост.

„На 15.07.2019 год. постапувајќи по предлог на ОЈО за организиран криминал и корупција за определување мерка притвор против две лица кои беа спроведени во судот, донесе решенија со кои го прифати предлогот и им определи мерка притвор во траење од 30 дена“, соопшти судот.

 

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе

Без оглед на политичката заднина на случајот за изнудување, владата во Скопје мора да се фокусира на темелна истрага наместо на ограничување на штетата.

повеќе