Случај „Рекет“

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанeва од вечерва во притвор во Шутка

Катица Јанева, првиот човек на Специјалното јавно обвинителство вечерва со полициско комбе беше спроведена во затворот „Скопје" во Шуто Оризари.

Судот на Јанева ѝ одреди 30 дена притвор за случајот „Рекет“ на барање на Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција.

Обвинителката Вилма Русковска изјави дека собрала доволно докази и ќе докаже дека Јанева го сторила кривичното дело злоупотреба на службената положба.

Осомничената специјална обвинителка утре во полициска придружба ќе биде однесена на погребот на својата мајка во Гевгелија.

    

 

 

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе

Мојата заложба е конечно законите и прописите наместо инструмент за спроведување лични интереси, да ја добијат вистинската функција, заштита на интересите на граѓаните. За жал...

повеќе