Скопското обвинителство поднесе обвинение за дело сторено од омраза

Основното јавно обвинителство (ОЈО) Скопје соопшти дека по спроведена претходна постапка, поднело Обвинителен предлог против 33 годишен скопјанец кој се товари за кривично дело “Насилство“ сторено од омраза кон припадник на ЛГБТ заедницата. А оштетениот во случајот, ЛГБТ активистот Беким Асани за МКД.мк вели дека е задоволен од одлуката на обвинителството и дека „има искра надеж дека системот се буди“.

„На 29.06.2019 година, обвинетиот во група со повеќе други засега неидентификувани лица, извршиле малтретирање, грубо навредување и грубо насилство врз едно лице. Делото било сторено од омраза заради сексуалната ориентација и припадност на оштетениот кон ЛГБТ заедницата. На наведениот датум, по завршување на „Парада на гордоста" во Скопје, оштетениот со уште неколку други лица се враќале од ручек на Матка. Кога тргнале да си одат биле забележани од обвинетиот и другите непознати лица, кои ги препознале и започнале да ги навредуваат и да им се закануваат. Исплашени за нивната безбедност, оштетениот и неговите пријателки се качиле во такси возила и се обиделе да побегнат, но обвинетиот и неговата група со автомобили ги следеле. Такси возилото во кое бил оштетениот било попречено од друг автомобил и било принудено да застане, по што обвинетиот насилно ја отворил предната совозачка врата и физички го нападнал оштетениот, го удрил со бокс и започнал да го тегне за да го извлече од возилото. На тој начин обвинетиот му нанел телесни повреди на оштетениот – контузија и раздерно-нагмечна рана, а кај останатите сведоци на настанот предизвикал чувство на несигурност, загрозување и страв", велат од ОЈО Скопје.

А оштетениот во случајот, ЛГБТ активистот Беким Асани за МКД.мк вели дека е задоволен од одлуката обвинителството да покрене обвинение.

„Има искра надеж дека системот се буди пред сѐ поради притисокот од меѓународната заедница но и поради притисокот на ЛГБТ заедницата", изјави кусо за МКД.мк активистот Беким Асани.

Асани во јуни 2019 година беше нападнат од група луѓе после одржувањето на „Парадата на гордоста“ откако со пријатели се враќал од ручек од спортско-рекреативниот центар Матка во Скопје.

Калоѓера не може да премолчи, не може да замиже пред историската вистина на Македонија, па затоа во својот живот се определил да македонствува.

повеќе

Слушањето како способност да го фокусираме вниманието на аудитивните дразби е важен аспект на нашиот живот и значително влијае на неговиот квалитет во сите сегменти.

повеќе

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе