ЈО за гонење на организиран криминал

Русковска веќе 4 часа ја испрашува Јанева за „Рекет“

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева веќе четири часа дава исказ во Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, каде таа влезе со адвокатот Стеван Павлески.

„Јас сум сѐ уште специјален јавен обвинител. Моите обвинители работат и се надевам дека оваа есен ќе имаме разрешници на случаи. Што се однесува до мојот денешен исказ се надевам дека со моите аргументи ќе ја забрзам истрагата“, изјави денеска Јанева пред да влезе во Јавното обвинителство.

Гласот на Јанева се слушна во дел од една од снимките кои ги објави онлајн изданието на италијанскиот весник „Ла верита“. Во еден од телефонските разговори помеѓу Бојан Јовановски и бизнисменот Орце Камчев, кој е осомничен во „Империја“, се слуша како таа му кажува на Камчев да не се секира, зашто сѐ ќе биде ОК.

Засега, во овој случај осомничени се само Бојан Јовановски - Боки 13 и Зоран Милески - Кичеец, кои веќе 35 дена се во притвор.

Изминатата недела имаше бурен почеток со објавувањето на вториот сет мерки. Се изнаслушавме разно-разни коментари, предлози и видувања кои никако не би можело да се рече дека се засновани на прецизни анализи и предвидувања на надлежните институции во државата, со кои располагаме, НБРСМ и МФ.

повеќе

Наместо да седнат заедничи и оние од власта и оние од опозицијата и да се договорат околу стратегијата за борбата со најголемата опасност, тие мудруваат и кажуваат бајки.

повеќе

За жал во овие тешки времиња некои политичари се занимаваат и со вируски патриотизам: на корона не сме се обратиле мултилингвално.

повеќе