Русковска очекува повторно да биде избрана за шефица на ОЈО ГОКК

Поранешната шефица на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција (ОЈО ГОКК), Вилма Русковска очекува скопското обвинителство да ја отфрли кривичната пријава против неа, а колегите обвинители да ја изберат повторно за прв човек на ОЈО ГОКК. Таа по денешниот распит во обвинителството изјави дека ја прочитала само кривичната пријава, но не извршила увид во доказите со кои била соочена.

„Отворена е истрага во која сум осомничена за злоупотреба на службената положба и фалсификување на исправа. Обвинителот беше фер и професионален. Ми беше кажано дека има извештај на колешката Лиле Стефанова во кој било наведено досегашното постапување и евентуално нешто од тие 380 анонимни пријави што се доставени од Управата за финансиска полиција. Ми беше даден на увид записникот од исказот на поранешниот директор на управата, Арафат Муареми, но не бев заинтересирана да го прочитам. Ја прочитав само кривичната пријава. Очекувам пријавата да биде отфрлена", изјави по распитот Русковска.

Што се однесува до дисциплинската постапка што беше покрената против неа и уште две други обвинителки, Русковска кажа дека таа согласно законот доставила изјаснување во врска со постапката и оцени дека на тој начин но и со кривичната пријава се врши притисок врз обвинителите.

На новинарско прашање дали снимката на која се слуша нејзиниот глас дека заборавила во притвор осомничен за случајот „Организатори на 27 април" може да го смени текот на судењето, Русковска кажа дека тоа е невозможно.

„Таа снимка излезе некаде на крајот на јули или почетокот на август месец и тоа е извадено од контекст. Во првите два месеци собирав докази и истрагата се прошируваше, а Владимир Атанасовски не беше повикан на распит и тоа е тоа наводно заборавање на осомничениот. Но законот е така поставен што никој  никого не може да заборави во притвор затоа што на секои триесет дена обвинителот мора да бара или продолжување или укинување на притворот и за тоа одлучува судот", изјави Русковска.

Русковска ги потврди информациите дека се пријавила на огласот за избор на шеф на ОЈО ГОКК и дека очекува колегите да ја поддржат.

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе

Трагично е што воопшто треба да се бориме за зачувување на институција која отсекогаш била стожер на културниот живот во Македонија.

повеќе

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе