Обвинителката незадоволна

Русковска најави финансиска истрага за судиите кои ја пуштија Јанева во куќен притвор

Обвинителката Вилма Русковска најави дека ќе покрене финансиска истрага за судиите кои донесоа одлука за куќен притвор на поранешната специјална обвинителка Катица Јанева.

„Не знам кои се судиите. Чекам да го добијам решението, но ќе покренам финансиска истрага”, вели Русковска за дел од медиумите и не крие дека не е задоволна од ваквата одлука.

Јанева попладнево ја напушти „Шутка” и беше префрлена во куќен притвор во станот на нејзиниот син, откако скопскиот Апелациски суд претходно донесе одлука со која ја уважи жалбата на Јанева.

 

Практичната имплементација на владината стратегија „едно општество за сите“, која на хартија има добри намери, е засенета од неуспешната борба против корупцијата и организираниот криминал.

повеќе

Веќе четврта деценија штом општеството се фокусира на македонско-бугарските или македонско-албанските односи, на улиците излегуваат навивачките групи со навредливиот репертоар. Спонтано? Ајде, Ве молам.

повеќе

Нивото на Советот на Центар никако да порасне и да ги покаже демократските капацитети и зрелоста очекувани од граѓаните.

повеќе