Русковска: Истрагата за „Рекет“ продолжува

Обвинителката за гонење на организиран криминал и корупција Вилма Русковска вечерва изјави дека истрагата за аферата „Рекет" е во тек и уште трае. Таа рече дека одлуката за Јанева е донесена откако биле собрани доволно докази за сторено кривично дело.

Русковска рече дека немала никаков политички притисок за случајот.

Во однос на конфликтот на интереси на адвокатот на Јанева, Стеван Павлески, обвинителката изјави дека адвокатот земал обврска да ги откаже полномоштвата од осомничените во случајот на СЈО „Империја“.

Јанева е осомничена за кривично дело злоупотреба на службена положба по член 353 став 3 вв став 1 од КЗ за прибавување „имотна корист во значителен износ“, во случајов од 1,5 милиони евра. За ова дело предвидена е затворска казна од најмалку 3 години.

 

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе

Мојата заложба е конечно законите и прописите наместо инструмент за спроведување лични интереси, да ја добијат вистинската функција, заштита на интересите на граѓаните. За жал...

повеќе