„Рекет“

Русковска до Јанева: Не си згрешила од наивност и осаменост, туку од алчност

Театрално и со доза иронија обвинителката за гонење организиран криминал и корупција Вилма Русковска во воведниот говор за „Рекет“ зборуваше за филм, за глумци и за естрадни ѕвезди.

Со овие епитети таа ги нарекуваше обвинетите во случајот „Рекет“.

Русковска почна со насловот на филмот „Чарлиевите ангели“, веројатно инспирирана од маичките со фигурите на трите обвинителки во стилот на хероините од филмот, кои масовно се делеа за време на антивладините протести во 2016, а својата колешка ја нарече „глумицата Катица Јанева“.

Обвинетиот Бојан Јовановски, пак, го нарече „самопрогласена естрадна ѕвезда“.

Русковска беше децидна во ставот дека со дејствата што ги презела, а кои се опишани во обвинението што таа го застапува, Јанева не го предала само СЈО, туку и довербата од целиот народ на оваа држава.

„Имаше еден филм, Чарлиеви ангели, и една глумица Катица Јанева, која влезе во мрежата на самопрогласената естрадна ѕвезда Бојан Јовановски. Можеби ќе си речете дека е од наивност и осаменост, но не е така, од алчност е. Катица Јанева не го предаде само СЈО, туку го предаде целиот народ. Обвинителството ќе презентира несоборливи докази дека Јанева свесно и со умисла изнесувала доверливи детали пред Бојан Јовановски за постапки што се службена тајна. Ова го сторила со цел да може да бара пари и тие да добијат условни казни или да бидат заштитени сведоци“, рече обвинителката Русковска во воведниот говор.

К.Д.

Стануваме и општество на меѓунационална недоверба и постојана сомничавост, која не секогаш е без причина.

повеќе

Македонија во НАТО е заслуга на сите политички партии од  осамостојувањето на земјата, а не само ДУИ.

повеќе

„Каде да летнеме викендов е пристап што како таков повеќе нема да постои“...

повеќе