Во Основниот суд во Струга

Родилката која остана без органи сама во судница, обвинетите лекари не дојдоа

Судијата Ади Усеини од Основниот суд во Струга, на почетокот од судскиот процес констатираше дека нема услови да се одржи главниот претрес во кој на тројца лекари од струшката болница им се суди за лекарска грешка за случајот со родилката од Дебар, пренесе Телма. 

Фото: Принтскрин од Телма

На обвинителна клупа требаше да седната поранешниот директор на болницата и лекар гинеколог Мухамед Асани, и уште двајца негови колеги, но тие не се појавија во судница поради презафатеност на еден од нивните адвокти.

Обвинителството на почоетокот на мај поднесе обвинение за тешки дела против здравјето на луѓето, затоа што пред две години при породување со царски рез, Јилдиз Веаповска остана без матка, јајник и бубрег. За ова кривично дела се предвидува максимална затворска казна од 5 години. 

Во судницата дојде оштетената Јилдиз Веаповска која рече дека сѐ уште ги чувствува тешките последици од порадувањето по кое остана без три органи, и се надева дека правдата ќе биде на нејзина страна.

Лекарската комора лани во март изврши стручен надзор во болницата во Струга по што констатираше дека нема лекарски грешки при третманот на Веаповска. Неправилности не најде ниту Комисијата што ја формираше Министерството за здравство во мај минатата година.

Сепак со вештачењето на Институтот за судска медицина откриени се низа пропусти на тројцата лекари гинеколози од Болницата во Струга, со што ја влошиле здравствената сосотјба на родилката од Дебар. Судијата Усеини не соопшти кога ќе го закаже следното рочиште, рече дека дополнително писмено ќе ги извести странките.

Легенда под Главна слика

Фото: Принтскрин од Телма

Работите во Македонија забегаа до тој степен што за нив мора да се пишува отворено, „револуционерно“.

повеќе

Минатата недела во јавноста се актуелизираше дискусијата за концептот на даночната реформа.

повеќе

Војната во Украина ја разоткри вистината за Русија, но и вистината за Европа. 

повеќе