„Рекет“ одложен, адвокатите на Јанева болни

Поради отсуство на одбраната на поранешната специјална обвинителка Катица Јанева се одложи денешното рочиште за случајот „Рекет“. Судијката Васка Николовска-Масевска ги извести присутните дека до судот адвокатот Дељо Кадиев на 15 јануари, а адвокатката Ирена Фрчкоска денес доставиле барање за одложување на рочиштето поради здравствени причини.

Во судница Јанева беше спроведена од куќен притвор, а присутен беше и обвинетиот Бојан Јовановски кој беше донесен од Истражниот затвор во Шутка. На „Рекет“ дојде и обвинителката Лиле Стефанова која требаше да сведочи на денешното рочиште, но поради отсуство на адвокатите на нејзината поранешна колешка Јанева нејзиното сведочење е презакажано за во четврток, 23 јануари.

К.Д.

Изминатата недела имаше бурен почеток со објавувањето на вториот сет мерки. Се изнаслушавме разно-разни коментари, предлози и видувања кои никако не би можело да се рече дека се засновани на прецизни анализи и предвидувања на надлежните институции во државата, со кои располагаме, НБРСМ и МФ.

повеќе

Наместо да седнат заедничи и оние од власта и оние од опозицијата и да се договорат околу стратегијата за борбата со најголемата опасност, тие мудруваат и кажуваат бајки.

повеќе

За жал во овие тешки времиња некои политичари се занимаваат и со вируски патриотизам: на корона не сме се обратиле мултилингвално.

повеќе