Кривичен суд

Продолжува судењето за „Рекет“, сведок обвинителката од СЈО Јосифовска

Денеска продолжува судењето на случајот „Рекет“ во кој обвинети се Бојан Јовановски и Катица Јанева, поранешна специјална обвинителка. За денеска е закажано сведочењето на поранешната заменичка на Јанева Елизабета Јосифовска. Таа е сведок на Обвинителството за гонење на организиран криминал.

Во август минатата година Јосифовска ја потпиша одлуката за одобрување времен пасош на бизнисменот Јордан Камчев.  Јосифовска ја заменуваше Јанева која во тој период била на одмор. Во исказот , Јосифовска кажа дека мислењето за пасошот на Камчев била одлука на Јанева и како нејзина заменичка била должна да ја потпише и дека тогаш таа немала никакви информации  или индиции дека во позадината на сето ова стои нешто криминално.

Третообвинетиот во овој случај, Зоран Милевски Кичеец призна вина и доби три години затвор.

Пандемијата на коронавирусот која го зафати целиот свет, не само што има огромно влијание врз јавното здравство, општеството и економијата како целина, туку предизвика пустош и во спортот.

повеќе

За транспортерите – благодарам, за мерките – итност, за компаниите надеж дека Владата ќе ги искористи сите ресурси на државата за да ги одржи во живот, без разлика на цената што треба да се плати за тоа.

повеќе

Пандемијата со коронавирусот започна во време кога довербата во институциите беше на рекордно ниско ниво. 

повеќе