По барање на обвинителството

Уапсен Стефче Јакимовски

По налог на јавен обвинител утрово е приведен поранешниот градоначалник на скопската општина Карпош и претседател на партијата ГРОМ, Стефче Јакимовски. Од МВР ја потврдуваат оваа информација. Неофицијално, приведени се уште две лица.

Јакимовски ќе биде изведен пред судија на претходна постапка во Кривичниот суд, по што ќе се одлучи за барањето за негов притвор.

Засега нема информации за кој случај се приведува поранешниот градоначалник, дали е поврзано со некој од веќе познатите случаи или се работи за нова истрага.

Минатата година финансиската полиција водеше истрага за три тендери на општина Карпош.

Културата на победништво од нашите епски и херојски денови тотално ги уназади овие општества во 20 век, вели Миљенко Јерговиќ во интервју за Бука.

повеќе

Запрашајте се, о, вие, бездарници анационални што направивте!

повеќе

Додека Бугарите се убедуваат себеси и нас дека Гоце Делчев бил Бугарин, да се потсетиме на некои од Гоцевите искажувања, кои ја одразуваат неговата големина и неговото визионерство.

повеќе