ОJО Куманово

Притвор за лекарката која за операција на катаракта барала по 200 евра

Основното јавно обвинителство Куманово поведе постапка против очната лекарка од Куманово (51) поради постоење на основано сомневање дека ја злоупотребувала службената положба за примање поткуп.

Според обвинителството, таа на 22 септември како специјалист за очни болести, вработена во ЈЗУ „Општа болница Куманово“- очно одделение во Куманово, директно побарала и примила пари за да изврши службено дејство што морало да го изврши. „Таа во два наврати, на свои пациенти, им побарала износ од по 12.000 денари за да им изврши операција на катаракта, под изговор дека ваквите средства ѝ се неопходни за набавка на леќи, иако леќите ги набавува самата болница, а оштетените не биле должни да го платат наведениот износ, односно требале да платат само партиципација. Побараниот паричен износ пред да бидат извршени операциите, оштетените ѝ го платиле директно на рака на обвинетата, при што не добиле никаква потврда за уплатата.

Судот на осомничената ѝ определи мерка притвор во траење од осум дена“, соопшти ОЈО Куманово.

 

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе