Случај „Рекет“

Претрес и во домот на Јанева во Гевгелија (ФОТО)

Повеќе од 35 дена по приведувањето на двајцата осомничени (Бојан Јовановсски и Зоран Милевски- Кичеец) и 13 дена по објавувањето на снимките од примопредавањето на парите од рекетот, денеска беше приведена и специјалната обвинителка Катица Јанева. Денеска полицијата вршеше претрес во нејзината канцеларија, во нејзиниот стан во Скопје,но и во нејзината куќа во Гевгелија.

Според обвинителката Вилма Русковска во СЈО бил одземен службениот компјутер на Јанева.

Јавното обвинителство бара притвор за специјалната јавна обвинителка Катица Јанева поради основано сомнение за злоупотреба на службената положба и овластувања, а во врска со предметот „Рекет“, соопшти денес државниот јавен обвинител Љубомир Јовески.

Тој рече дека специјалната јавна обвинителка ја злоупотребила службената позиција и остварила лична корист со тоа што, најпрво влијаела за ослободување од притвор и враќање на патната исправа, а потоа дала предлог да се олесни положбата на осомничениот за „Империја“ со негово прифаќање како сведок во постапката.

Јанева, според обвинителството, имала намера да му ја олесни положбата на Камчев со тоа што под неизменети околности притворот му го заменила со домашен. Камчев требало да стане заштитен сведок или да му биде понудена спогодба, да му се врати пасошот и тој да плати минимална штета за предметот „Империја".

„Обвинителката  ја искористила својата службена положба и овластување и за себе и за двајцата осомничени прибавила имотна корист во значителен износ За себе предмети мебел во вредност од 298 илјади денари, кој за јавниот обвинител ги набавил еден од осмничените, а за двајцата осомничени прибавила имотна корист од еден милион и петстотини илјади евра“, истакна Јовевски.

Минхенската безбедносна конференција, која со децении служеше како силен симбол на силата на западното сојузништво, оваа година покажа дека јазот меѓу сојузниците е поголем од кога и да е.

повеќе

Време е да се почне да се размислува што може да значи тоа.

повеќе

Која е логиката на Заев и СДСМ со вчерашниот протест што од сега се гледа дека ќе им биде и наративот за целата кампања?!

повеќе