Поранешниот еврокомесар Фигел барал помош од Вархеји за да добие дозвола да го посети Камчев

Поранешниот еврокомесар и специјален пратеник за човекови права, Јан Фигел, денеска успеал да добие дозвола за посета на ќелијата на бизнисменот Јордан Камчев во затворот во Штука откако зборувал со министерот за правда Бојан Маричиќ, а потоа и со комесарот за проширување Оливер Вархеји, кој денеска беше во Скопје. 

Фигел решил да разговара со двајцата високи функционери откако затворската управа претходно не му дозволила да влезе во затворот Скопје, ни потврдија од одбраната на Камчев. 

Јан Фигел

Според претставник на одбараната, од Кривичниот суд било побарано поранешниот еврокомесар и специјален пратеник за човекови права Јан Фигел да влезе во затворот и да ја посети и ќелијата во која е сместен Камчев и да се запознае со случајот кој отвора многу прашања за владеење на правото и правдата во Македонија.

Фигле прво, наводно бил одбиен без конкретно образложение, „со конфузен одговор на неговото барање од страна на судијата Илија Трпков и со нејасни објаснувања од страна на одговорните лица пред вратите на КПУ Скопје”. Фигел, заедно со адвокатот на Камчев, Тони Менкиноски не добиле образложение зошто неговото барање за посета е одбиено и зошто, како што вели тој во неговата изјава, имало пинг-понг меѓу институциите во државата.

Фигел, кој претходно работел на случаи со политички затвореници во Иран, Куба, Судан и Пакистан, ќе го мониторира и случајот на Камчев.

Економската криза е лоша во сите сфери на живеењето, но од неа можеме и да научиме по нешто.

повеќе

Во саботата во јавноста го претставивме предлог-ребалансот на Буџетот за 2022 година, откако истиот беше усвоен од страна на Владата.

повеќе

Наспроти сесловенскиот и општоевропскиот карактер на нивната дејност, Кирил и Методиј станале објект на присвојувања уште од средниот век.

повеќе