Почнува судењето за случајот „Рекет“ (ФОТО+ВИДЕО)

 

Катица Јанева, поранешната специјална јавна обвинителка, од куќен притвор утрово е донесена пред Кривичниот суд во Скопје, каде што се очекува да почне судењето за случајот „Рекет“. 

Обвинителката Вилма Русковска на 10 октомври го обвини Бојан Јовановски за кривично дело „примање награда за противзаконито влијание“ и за „перење пари и други приноси од казниво дело“. Јанева ја обвини за „злоупотреба на службената положба и овластување“, а Зоран Милевски-Кичеец за „примање награда за противзаконито влијание“. Предметот е распределен кај судечки совет со кој претседава судијката Васка Николовска - Масевска.

Објавено

Вторник, Декември 3, 2019 - 10:00

Визија на развиениот свет е државните авторитети да го гледаат спортот како средство за подобар економски и социјален развој.

повеќе

Јавните медиумски сервиси треба да бидат столб на демократските општества и примарен извор на информации за сите граѓани.

повеќе

Отповикот или импичментот на претседателот Доналд Трамп од страна на Претставничкиот дом покажува дека членовите на Конгресот на САД прво се партијци, а потоа Американци.

повеќе