Случај „Рекет“

По 4 дена во болница Јанева се враќа во Шутка, Боки бара куќен притвор

Поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, по четири дена поминати во болницата „Жан Митрев“, утре се враќа во истражниот затвор во Шутка, информираат нејзините бранители.

Пред четири дена Јанева беше примена во прединфарктна состојба во приватната клиника „Жан Митрев“. Здравствената состојба на Јанева значително се подобрила, велат нејзините бранители.

Одбраната на првоосомничениот во случајот „Рекет“, Бојан Јовановски-Боки 13, информираат дека е поднесена документација за влошената здравствена состојба со барање за укинување на притворот.

Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција поднесе обвинение за случајот „Рекет“, а истовремено отвори истрага и за работењето на Меѓународен сојуз, невладината организација на Јовановски. Во овој дел од истрагата за перење пари, измама и помагање осомничени се пет лица, меѓу кои Јасна Мандиќ, Бојан Јовановски, неговиот татко Миле и пратеничката на СДСМ Фросина Ременски.

Ако идниот премиер биде македонски Албанец и ако успее сите граѓани на Македонија да се поклонуваат под едно знаме, тогаш – зошто да не!

повеќе

Стана премногу вообичаено да се слушнат повици за брза и сериозна одмазда како одговор на недокажани престапи на говорот и мислата, велат Ноам Чомски, Џ.К. Роулинг и 150 други интелектуалци во отворено писмо до јавноста.

повеќе

Додека повеќето земји во светот се соочуваа со двојна, здравствена и економска криза, Косово преминуваше во тројна криза заради политичките случувања.

повеќе