Панчевски во бегство, полицијата го бара

Полицијата трага по Владимир Панчевски, поранешниот претседател на Кривичниот суд, по кого е издаден налог за апсење, откако вчера велешкиот суд му одреди мерка притвор, бидејќи не се појавувал на рочиштата за случајот „АКМИС”, во кој е обвинет, пишиува „Фокус“.

Според неофицијалните информации, полицијата синоќа го барала во неговиот дом, но тој не бил таму. Денеска го бараат на повеќе локации, на кои би можел да престојува.

„МВР постапува по судска наредба за приведување на лицето В.П. и во моментот кога ќе ќе биде лоциран, тој ќе биде приведен“, велат од МВР.

Овогодинешниот процес во одлучување по конкурсот за финансирање на проекти за игран филм е селективен, корумпиран и компромитиран,

повеќе

Во споредба со 2019 година, просечното време поминато на социјалните медиуми во 2020 година се зголеми за рекордни 100% на сите платформи.

повеќе

Ковид-19 може да нѐ научи битни лекции за животот - дека почитта кон другите човечки суштества не е во честа која им ја даваме со пружање рака и тапкање по грбот, туку во суштинската грижа за нивната добробит и здравје.

повеќе