Ослободителна пресуда за петмина обвинети во „Шпион“

Кривичниот суд им изрече ослободитена пресуда на петмина обвинети во случајот „Шпион" за кој се води повторена постапка, откако Апелација делумно ја укина пресудата. Судијата Влафдимир Туфегџиќ двасетина минути ја обрзложуваше пресудата. Со аплауз беше дочекана одлуката од  Миќо Насковски, Марјан Маџовски и Горан Стојков, Ѓорги Хаџимицев и Цветан Дамјановски.

Во предметот „Шпион", со првостепената пресуда сите деветнаесет обвинети беа прогласени за виновни. Највисока 15-гошишна затворска казна доби Марјан Ефремов, кој според Обвинителството бил „мозокот" на групата која шпионирала за странски разузнавачки служби, а истовремено се занимавала со уценување, измами и изнуди.

Останатите затворски казни се движат од една до девет години, а изречена беше и една условна казна.

ЕУ покажа дека не е во состојба да ги исполни ветувањата дадени пред скоро две децении во Солун и одлучи веќе да не се преправа.

повеќе

Кога политичарите сватија за каква моќна алатка се работи, час поскоро побрзаа да менуваат закони со кои „бомбите" нема да бидат докази.

повеќе

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе