Кривичен суд

Одобрен обвинителниот акт „Плацеви на Водно“, судење на 16 јули

Судењето во случајот „Плацеви на Водно", ќе почне на 16 јули. Според известувањето на Кривичниот суд Скопје, обвинителниот акт на Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција за предметот во јавноста познат како „Плацеви на Водно" е одобрен во целост. 

Обвинителениот акт од ОЈО ГОКК за случајот „Плацеви на Водно" e поднесен против 6 лица за кои постои основано сомнение дека сториле кривични дела перење пари и други приноси од казниво дело по чл. 273 ст.1 како и противправно стекнување и прикривање имот од чл. 359-1 ст. 1 од КЗ за еден од обвинетите.

Првообвинет е поранешниот премиер, Никола Груевски, неговиот кум, Ристо Новачевски, бизнисмените Ненад Јосифовиќ и Јордан Камчев, Ратка Камчева и поранешниот шеф на УБК, Сашо Мијалков.

Бизнисменот Орце Камчев е во притвор во истражниот затвор во Шутка, откако месецов му беше продолжен за нови 30 дена за предметот „Плацеви на Водно". Притвор беше определен и за поранешниот премиер Никола Груевски кој е во бегство од земјава.

Обвинението го товари Грувски дека присвоил на 1,3 милиони евра од партиски донации, за подоцна преку перење на пари и прикривање на сопственост, противправно да купува земјиште на Водно, Мијалков дека му помогал во кривичното дело, а останатите обвинети за кривично дело - перење пари.

Министерството за финансии во изминатиот период активно работеше на реформа за унапредување на фискалната децентрализација, која нуди сериозно системско решение за стабилни финансии на општините кои ќе значат одговорни општини и испорака на квалитетни и ефикасни услуги за граѓаните. 

повеќе

Либералната империјалистичка доктрина на Америка е одговорна за ужасниот масакр во места како Виетнам, Ирак и Централна Америка. Но Америка, исто така, произведе либерална антиимперијалистичка доктрина што останува затскриена во една ТВ-серија што ја восхитува американската публика уште од 1966 година.

повеќе

Граѓани, бегалци, мигранти, веќе не ни е важно – се чини дека никој не гледа светла иднина за себе во Албанија.

повеќе