Кривичен суд

Одложено судењето за ТНТ, спречени и обвинителот и дел од обвинетите

Расправата закажана за денеска за случајот ТНТ се одложува за 22 декември. Обвинителот и дел од обвинетите се спречени да присуствуваат, информираат од Кривичниот суд Скопје.

Според обвинението поднесено од поранешното Специјално јавно обвинителство, осомничените лица во 2011 година од политичка причини, го рушеле комплексот „Космос", сопственост на бизнисменот Фијат Цановски. За делото се обвинети повеќе лица, меѓу кои и поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески и тогашниот градоначалник на Општина Гази Баба, Тони Трајковски, додека во отсуство му се суди на поранешниот премиер Никола Груевски.

Во саботата во јавноста го претставивме предлог-ребалансот на Буџетот за 2022 година, откако истиот беше усвоен од страна на Владата.

повеќе

Наспроти сесловенскиот и општоевропскиот карактер на нивната дејност, Кирил и Методиј станале објект на присвојувања уште од средниот век.

повеќе

За пишувањата на Хари Костов за проблемите на државата – ако компетентен човек зборува за нефункционирањето на правната држава, кое има директен одраз врз економијата, не може тоа да се заврши со охридскиот уличен жаргон.

повеќе