Следното рочиште е закажано за 29 октомври

Одложено судењето против Јово Вангеловски, немал време да ја подготви одбраната за на суд

Денеска во Кривичниот суд се одложи судењето каде обвинет за злоупотреба е поранешниот прв човек на Врховниот суд и поранешен судија Јово Вангеловски. Причината поради која што се одложи денешното рочиште е бидејќи обвинетиот немал време да ја подготви својата одбрана, пренесува Слободен печат. 

Тој тврди дека обвинителниот акт го добил премногу доцна. Рочиштето продолжува на 29 следниот месец.

Според обнинението, Вангеловски ја злоупотребил својата службена положба со тоа што на сите судии им дал додаток на плата за месец ноември 2018 година, само на една судијка не.

И Софија ќе треба да не го запре македонското евро-интегрирање на самиот почеток – и Скопје ќе треба да ја декомунистицира и дејугословенизира својата елита, економија, политика, наратива и медиуми.

повеќе

На светов има доволно место и за доктори и за антиваксери, и за научници и инженери, како и за рамноземјани и антимаскери, за уметници и фантазери.

повеќе

Во Законот кој е предложен воопшто не се цели на попишување на реалната состојба на терен, туку се цели на попишување на сите возможни граѓани заради задоволување на политички цели.

повеќе