Апелациски суд Скопје

Нови 30 дена притвор за Орце Камчев и другите обвинети во „Империја“

По вчерашното одбивање на Апелацискиот суд на жалбата на одбраната на бизнисменот Јордан Камчев за укинување на куќниот притвор, денеска е донесено решение за продолжување на мерката притвор од 30 дена во врска со случајот „Империја" на Специјалното јавно обвинителство.

Притворот е продолжен и за неговите соработници Ненад Јосифовиќ, и директорот на „Пелагонија“ Цветан Панделески. За директорот на фирмата „Ексико“ Тодор Мирчевски предвидени се мерки на претпазливост. Предогот за продолжување на притворот на Камчев, Јосифовиќ и Панделевски е дојден од СЈО. 

Притворот за Сашо Мијалков истекува кон крајот на месецов, па за него дополнително ќе се одлучува.

Во случајот „Империја“ кривично се гонат вкупно 13 лица, меѓу кои се и Сашо Мијалков, Ратка Куноска Камчева, Христина Камчева Стојческа, Лилјана Гајдовска, Владислав Стајковиќ, Дејан Јанев, Ванче Мијалчев и Јованче Тасковски.

Сите се сомничат за сторени кривични дела злосторничко здружување, оштетување или повластување на доверители, злоупотреба на службената положба и овластување, измама и перење пари и други приноси од казниво дело во периодот од 2002 година до 2013 година. 

Би било добро роднините да не бидат жртви и да има повеќе повици кон роднините – функционери.

повеќе

Oд човекот кој успеа со сосема нова партија да го наруши целовековниот монопол на ПАСОК и Неа демократиа на грчката политичката сцена, може да се очекува буквално сѐ.

повеќе

Останува да видиме дали овој состав на Судот, кој дефинитивно е кадровски и професионално најслаб во досегашната наша државно-правна историја по осамостојувањето, ќе смогне сили за конечно да го пресече Гордиевиот јазол околу вака шверцуваната двојазичност.

повеќе