Апелациски суд Скопје

Намалена казната на три години затвор за возачот што ја прегази Фросина

Пред четири години младата студентка од Крива Паланка Фросина Цековска (20) загина на пешачки премин во сообраќајка на булеварот „Партизански одреди" во Скопје кај Универзална сала. Возачот не ни застана. Камерите баш тогаш не регистрирале ништо. Имаше многу шпекулации за тоа кој навистина бил зад воланот. Вчера шестгодишната казна затвор, Апелацискиот суд во Скопје ја преиначи во тригодишна казна затвор.

Љубиша Видојковиќ, 29-годишниот возач уште малку па повторно ќе се врати на скопските улици. Судот определи и едногодишна забрана за управување со моторни возила. Беше обвинет за тешки дела против безбедноста во сообраќајот и неукажување на помош, а при прегледот му се најдени 1,2 промили алкохол во крвта.

Првостепената пресуда беше шест и пол години затвор.

 

 

Во изминатите 24 години откако Македонија и САД воспоставија официјални дипломатски односи, македонско-американските трговски врски растат бавно, но сигурно.

повеќе

Оваа појава почнува да претставува сериозна закана за учениците, но и грижа за родителите и наставниците.

повеќе

Пробацијата претставува клучна новина во реформата на нашиот пенитенцијарен и казненоправен систем и приоритетна цел на владината политика.

повеќе