За случајот со „Меѓународен сојуз”

Милошоски на Русковска утре ќе ѝ предаде снимка на која се препознавал гласот на Заев

Досегашниот пратеник од ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, на неговиот Фејсбук профил најави дека утре, на негова иницијатива, во Обвинителството за борба против организиран криминал и корупција, ќе се сретне со Вилма Русковска и ќе и предаде аудио материјал доставен од укажувач, а на кој, како што вели, се препознава гласот на поранешниот премиер Зоран Заев. 

„Во прилог на овој материјал ќе го доставам и транскриптот од чија содржина произлегува сомнеж за тоа дека господинот Зоран Заев бил во тек со нелегалното финансирање на ‘Меѓународниот сојуз’ на Бојан Јовановски преку рекетирање на стопанственици, како и дека тој лично од позицијата премиер го помагал финансирањето на телевизијата 1ТВ”, пишува Милошоски. 

Тој додава дека се надева оти овој материјал ќе му биде од корист на обвинителството во покренатото обвинение за овој предмет.

 

Ама бидејќи капиталисти со ситни души ја владеат земјава јас и ти ќе плаќаме, коментираат бизнисмените.

повеќе

Овозможувањето континуитет на стопанството треба да биде на прво место во агендата на Владата, бидејќи закрепнувањето на економијата ќе дојде токму од приватниот сектор.

повеќе

Светот првично се соочи со кризата предизвикана од коронавирусот на некоординиран начин, при што огромен број држави едноставно ги игнорираа предупредувањата и настапуваа самостојно.

повеќе