Mиле Јанакиески од притвор пренесен во болница

Поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески од вчера од притворот во затворот во Шутка е пренесен во болница. Според информациите од неговите бранители Јанакиевски ќе мора да биде опериран.

Тој минатата недела имал лекарски преглед, по што било дијагностицирано дека има потреба од итна интервенција на срцето.

Јанакиески е веќе во приватна болница во Скопје. Тој досега три пати беше во притвор во Шутка. Првпат лани на 14 ноември минатата година, еден ден по бегството на Никола Груевски, по налог на Специјалното јавно обвинителство каде е обвинет во пет случаи. Втор пат беше внесен во притвор по налог на Јавното обвинителство за организиран кримина и корупција во февруари каде е обвинет дека е еден од организаторите за нападот врз Собранието на 27 април. Тогаш во притвор беше нападнат од член на кумановската група осуден за „Диво насеље“. Последниот пат  Јанакиески влезе во Шутка за случајот со планираната изградба на Шпанските скали на скопскиот плоштад. 

Информацијата дека коронавирусот може да се пренесe преку допир со готовина, дополнително ги мотивираше луѓето да се ослободат од банкнотите. 

повеќе

Овогодинешниот процес во одлучување по конкурсот за финансирање на проекти за игран филм е селективен, корумпиран и компромитиран,

повеќе

Во споредба со 2019 година, просечното време поминато на социјалните медиуми во 2020 година се зголеми за рекордни 100% на сите платформи.

повеќе