Поранешниот шеф на УБК бил спречен да дојде на суд

Мијалков не дојде на „Трезор“, повраќал и имал проблеми со желудникот

Поранешниот шеф на тајната полиција, Сашо Мијалков утрово не се појави на судењето за предметот „Трезор". Неговиот бранител Љупчо Шврговски, на судот му достави извештај од специјалист за здравствената состојба на неговиот клиент и рече дека не се чувствува добро, па затоа бил спречен да дојде на судењето, пренесе СДК.мк.

„Повраќа, има проблеми со желудникот. Не сум лекар, еве го извештајот", рече Шврговски.

Судијката Џенета Бегтовиќ рече дека обвинетиот бил уредно повикан. Таа цитираше дека Мијалков доставил потврда од „Неуромедика" и „Аџибадем Систина", со кои се потврдува дека пациентот има отворено боледување од 25 септември.

Сашо Мијалков, Горан Грујевски поранешниот началник на петтата управа, Тони Јакимовски ексшефот во кабинетот на Мијалков и Небојша Сајковиќ поранешен помошник министер во МВР се обвинети дека набавилеа опрема за прислушување во Лондон во 2010 година.

Набавката на опремата не одела преку МВР, туку преку компанијата „Финзи", договор, кој според обвинителниот акт од СЈО бил фактуриран по двојно поскапа цена.

Јавните медиумски сервиси треба да бидат столб на демократските општества и примарен извор на информации за сите граѓани.

повеќе

Отповикот или импичментот на претседателот Доналд Трамп од страна на Претставничкиот дом покажува дека членовите на Конгресот на САД прво се партијци, а потоа Американци.

повеќе

Најпрво, важно е да се напомене дека поседувањето на оф-шор компанија не е нелегално само по себе. Во суштина оф-шор земјите нудат низа поволности како што се исклучително поволни стапки на данок. Всушност, некои од нив имаат нула стапка на данок. 

повеќе