Попладнево

Распишана потерница по Никола Груевски

Кривичниот суд во Скопје попладнево достави до СВР Скопје барање за издавање потерница против поранешниот премиер Никола Груевски.

„Изминативе денови судските курири се обидуваа на Груевски да му го достават решението на Советот на Кривичниот суд со кое се одбива неговата жалба во однос на двегодишната затворска казна што тој треба да ја отслужи за случајот Тенк. 
Основниот суд Скопје 1 издаде наредба за приведување на лицето за кое прашувате и на 12.11.2018 во 16:30 часот ја достави до СВР Скопје и побара издавање потерница.
 
Министерството за внатрешни работи веднаш откако му беше доставена, постапува по наредбата“, соопштија од Кривичниот суд.

Во повеќето земји во развој, ковид-19 предизвикува економски ураган.

повеќе

Бизнис заедницата која до пред некој месец постојано „трубеше“ како државата не треба да ѝ се меша во работата, веднаш почна да плаче за државна помош.

повеќе

Кога може оние кои пукаа по нас, оние кои ги убија Аце, Коки и Оливер да бидат на слобода, зошто не би бил помилуван и ти?

повеќе