Во својство на сведоци

Камчеви в петок на суд за „Рекет“

Бизнисменот Орце Камчев и неговата сопруга Ана Камчева в петок ќе бидат сослушани како сведоци во постапката за случајот „Рекет“.

Сведочењето на брачниот пар Камчеви е по предлог од обвинителката за гонење на организиран криминал и корупција Вилма Русковска.

Таа денес Камчеви ги спомна и во својот воведен говор, во кој ѝ порача на јавноста да не мисли дека тие двајца барале помош, туку да знае дека преку Кичеец се поврзале со Бојан Јовановски.

Судењето продолжува на 6 декември.

Дали е аксиом дека со членството во НАТО е гарантирана безбедноста на Македонија? Дали почеток на преговори значи и отворен пат за членство во ЕУ?

повеќе

Што е со оние граѓани кои не се вклопуваат во нашиот (би)етнички дискурс?

повеќе

Постојат различни фактори кои влијаат на нивото на ризик кога станува збор за перење пари. Тоа може да биде од клиенти, региони, производи или ризик од финансиски инструменти. Разбирањето на овие ризици, како и факторите што придонесуваат, им овозможува на надлежните органи многу поефикасно да се заштитат од перење пари поврзано со корупција.

повеќе