Со жалба до Апелацискиот суд

Орце Камчев нуди 3 милиони евра да си ги врати пасошите назад

Одбраната на осомничениот во случајот на СЈО „Империја“ бизнисменот Јордан Камчев денеска пред Апелациониот суд побараа да му се вратат пасошите на Камчев. Адвокатите во образложението наведоа дека тој веќе неколку пати ја користел претходно издадената времена исправа за патување, што покажува дека нема да бега, а нуди и гаранција од три милиони евра.

Апелациониот суд денеска ја разгледува жалбата за укинување на мерката претпазливост и одземање на патна исправа, со предлог хипотека.

Обвинителството пак останува на одлуката дека жалба.

На Камчев му се одземени македонскиот и бугарскиот пасош, откако против него беше отворена истрага за перење на пари. Потоа судот му издаваше времени исправи за патување, со кои тој патуваше надвор од земјата.ата на Камчев е неоснована.

Одлуката судот ќе ја соопштиКамч дополнително. 

Истрагата „Империја“ е отворена на 9 ноември 2018 година каде што осомничени се Јордан Камчев, Сашо Мијалков, Ненад Јосифовиќ, Цветан Панделески, Ратка Куноска- Камчева, Христина Камчева- Стојческа и други за злосторничко здружување, оштетување или повластување на доверители како злоупотреба на службена должност измами и перење на пари.

Кога политичарите сватија за каква моќна алатка се работи, час поскоро побрзаа да менуваат закони со кои „бомбите" нема да бидат докази.

повеќе

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе