Југ по пресудата: Ме пониживте со 12 години затвор, требаше и јас да „изедам“ 15-ка

Обвинетиот Игор Југ пред судот во врска со барањето за определување на мерка притвор кажа дека да бил во неговата матична земја Хрватска и да направел 10 отсто од она што го направил за Македонија, ќе бил прогласен за херој, а овде го прогласиле за терорист. Југ посочи дека „голо куче“ не може да избега.

„Постојат две најголеми предавства што човек може да ги направи, а тоа е да си ја предаде татковината, и да си го предаде семејството. Горд сум што никогаш не сум ги предал своите две семејства. Вие оценете дали сум човек кој би бегал, оти ние тоа во Куманово го викаме ‘голо куче‘. Терористите се кријат во банана држави и си ја плаќаат слободата со милиони. А јас со што да си ја купам слободата, да му дресирам кучиња на Виктор Орбан? Ме осудивте на 12 години и понижен сум, требаше 15 и јас да изедам“, рече Југ кој е во притвор.

За него обвинителството бара продолжување на мерката.

К.Д

Македонските граѓани конечно го гледаат крајот на илузијата што им се продава од осамостопјувањето до денес.

повеќе

Министерот за финансии не треба да е кум, баџанак, шура, братучед или самиот тој, бидејќи треба да даде отпор на честите политички, но не и економски барања на членовите на владата.

повеќе

Зрелоста на еден народ е да препознае кога протестите за замена му ги продаваат како протести за промена. 

повеќе