Јасна Мандиќ

Заменичката на Боки 13 стигна во судот, обвинителството бара притвор

Заменик-претседателката на невладината организација Меѓународен сојуз, Јасна Мандиќ, вечерва со полициска придружба пристигна во Кривичниот суд. Обвинителството за гонење организиран криминал денеска отвори нова истрага за случајот „Рекет“ и бара притвор за заменичката на Бојан Јовановски, кој ја водеше оваа невладина организација.

Таа е осомничена за злоупотреби преку сметката на Меѓународен сојуз. Новата истрага се однесува на пет физички лица и едно правно лице. Меѓу нив се Мандиќ, Бојан Јовановски, неговиот татко Миле Јовановски и потпретседателката на Собранието, Фросина Ременски.

Боки 13 сторил продолжено кривично дело измама и перење пари. Останатите се осомничени дека помагале при извршување на кривичното дело измама. Тројца од нив се сомничат дека помагале и при перење пари и други приходи од казниво дело.

Jaсна Мандиќ

Од јули 2017 година до април 2018 година Бојан Јовановски - Боки 13 како претседател на Меѓународен сојуз, искористувајќи документи од правното лице, довел и одржувал во заблуда двајца управители на две друштва за градежништво. Тој, лажно прикажувајќи дека ќе обезбеди државно неизградено земјиште за изградба на центар за возрасни лица и мобилен сервис, а потоа и субвенционирање од државата, од оштетените преку авторска агенција успеал да добие парични средства 719.905 евра од едното правно лице и 233.821 евро од другото. На овие средби присуствувала Фросина Ременски, пратеничка од СДСМ и потпретседателка на Собранието, која го искористила својот углед и авторитет, па оштетените стекнале впечаток дека зад понудените проекти стои извршната власт.

Останатите осомничени лица со умисла му помагале на првоосомничениот во извршувањето на кривичните дела подготвувајќи договори, подигнувајќи ги уплатените средства и уплаќајќи средства на други правни лица по основ на позајмица или донација.

ЕУ треба принципиелно да реагира на отворениот национал-шовинизам на бугарскиот парламент, се вели во отвореното писмо на македонски академици и професори до европретставниците во Македонија.

повеќе

Нашиот процес на преговори многу веројатно ќе биде предмет на уште построги критериуми и мониторинг имајќи ги предвид искуствата на земјите кои во моментот преговараат. 

повеќе

На Македонија и Бугарија им треба дебата која ќе го унапреди историското разбирање без робување на идеологии, митологии и политики.

повеќе