Јанкулоска негира дека ВМРО-ДПМНЕ стои зад протестите на 27 април

Поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, во сведочењето за случајот поврзан со организацијата на протестите на 27 април 2017 година, негираше дека нејзината партија, ВМРО-ДПМНЕ, била организатор на настаните, пренесува „360 Степени“.

Во тој период таа беше дел од Извршниот комитет на партијата и вели дека не ѝ биле познати одлуки во врска со протестите, односно дека ВМРО-ДПМНЕ никогаш не излегла со формален став за демонстрациите што ги организираше движењето „За заедничка Македонија".

Одлука на Извршниот комитет за поддршка на протестите не беше донесена", рече Јанкулоска.

Критичниот ден, сведочеше, била во својата канцеларија во партиското седиште и тврди дека не се случувало ништо невообичаено, а околу 17 часот си заминала дома и на телевизија видела што се случува во Собранието.

Јанкулоска е сведок предложен од страна на одбраната. Таа не е првиот истакнат член на партијата што сведочеше во овој предмет. Сведочеа повеќето од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ од минатиот парламентарен состав, како и актуелниот лидер Христијан Мицкоски, кој во тој период беше генерален секретар. Сите сведочења беа во насока дека партијата не стоела зад протестите.

 

Западен Балкан оди во насока на целосна контрола на државните институции во служба на политичките елити. Не е чудо што граѓаните имаат ниска доверба во овие институции.

повеќе

Граѓаните се преморени од бескрајните, приказни на предавници и патриоти, тирански платформи, договори со Грција, Бугарија, рекети, пописи, тендери,

повеќе

Критичкото малцинство, на 2020 година не гледа само како на година која ја донесе вирусната пандемија, туку и како на година која донесе и еден друг вид на пандемија, онаа на КОВИД-авторитаризмот.

повеќе