Кривичен суд

Јанева останува во притвор, одбиена ѝ е жалбата

Кривичниот совет ја одбил жалбата на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева на решението за 30-дневен притвор, соопшти скопскиот Кривичен суд. Канева оставува во истражниот затвор „Скопје“ во Шутка.

Јанева е третоосомничена во истрагата за случајот „Рекет“. Таа, според обвинителството, му овозможила на обвинетиот во случајот „Имеприја“, Орце Камчев, да излезе од притвор. По приведувањето и сослушувањето, судијата Седат Реџепагиќ ѝ определи на Јанева 30-дневен притвор, по барање на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција. Таа е осомничена за злоупотреба на службената должност и овластувањата.

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе

Мојата заложба е конечно законите и прописите наместо инструмент за спроведување лични интереси, да ја добијат вистинската функција, заштита на интересите на граѓаните. За жал...

повеќе