Неочекувана пошта за колегите

Јанева од притвор испратила писмо до обвинителите на СЈО, бара предметите да се предадат во ОЈО

Специјалната обвинителка, Катица Јанева од Истражниот затвор во Шутка испратила писмо до тимот на обвинители со кое наредува сите предмети од СЈО да се предадат во Основното јавно обвинителство во Скопје. Информацијата за МКД.мк ја потврдија и официјално од СЈО. Како што дознаваме во врска со писмото од шефицата, обвинителите одржале состанок,  одлуката ќе треба да се донесе во рок од три дена. 

Писмото било испратено вчера, по што веднаш бил свикан и колегиум. 

Советот на Јавни обвинители пред неколку дена донесе едногласна одлука дека треба да почен постапка за разрешување на Јанева. Извештајот беше ипратен до Собранието, а седницата треба да се одржи утре. 

За ваквата информација се обративме и до Обвинителството во Скопје од каде ни најавија дека во текот на денот ќе излезат со информација во врска со ова пис

К.Д. 

(Реакција на колумната на Наум Кајчев, „За Гологанови и нашата заедничка историја“, 15 септември 2019, МКД.мк)

повеќе

Деликатна јазична авантура е ако се излезе од основното и утврдено значење на зборовите и се прејде во сферата на жаргонот и колоквијалноста.

повеќе

Плаќањето на вработените на час наместо месечно помага да се зголеми нивната плата со тоа што ќе се вреднува работното време поефикасно.

повеќе