За случајот „Рекет“

Јанева нема да даде исказ во истрага, ќе го чека обвинението на Русковска

Поранешната шефица на СЈО, Катица Јанева нема да даде исказ во текот на истражаната постапка за случајот „Рекет“, потврдува нејзиниот адвокат Дељо Кадиев. Тој во изјава за МКД.мк вели дека неговата штитеничка Јанева нема намера ниту да се спогодува и дека ќе остават на обвинителката Вилма Русковска да го поднесе обвинението за „Рекет“. 

„Јанева нема да дава исказ во текот на истрагата и нема намера ниту да се спогодува. Ќе почекаме и ќе оставиме да видиме дали и какво обвинение ќе поднесе обвинителката, па за понатаму ќе видиме“, вели адвокатот Кадиев. 

Денес исказ во Обвинителството за гонење на организиран криминал требаше да даде Боки 13, но поради лоша здравствена сотојба беше однесен со возило на Итна медицинска помош. 

 

Постојат различни фактори кои влијаат на нивото на ризик кога станува збор за перење пари. Тоа може да биде од клиенти, региони, производи или ризик од финансиски инструменти. Разбирањето на овие ризици, како и факторите што придонесуваат, им овозможува на надлежните органи многу поефикасно да се заштитат од перење пари поврзано со корупција.

повеќе

Ако идниот премиер биде македонски Албанец и ако успее сите граѓани на Македонија да се поклонуваат под едно знаме, тогаш – зошто да не!

повеќе

Стана премногу вообичаено да се слушнат повици за брза и сериозна одмазда како одговор на недокажани престапи на говорот и мислата, велат Ноам Чомски, Џ.К. Роулинг и 150 други интелектуалци во отворено писмо до јавноста.

повеќе