Скандалозно однесување

Јанева кон Стефанова: „Ороспија и говнарка“

Со скандалозно однесување и погрдни зборови поранешната шефица на СЈО, Катица Јанева, ја испрати својата колешка Лиле Стефанова по двочасовното сведочење на судењето за „Рекет“.

Кога Стефанова се подготвуваше да излезе од судница, Јанева ѝ извика „ороспијо“ и „говнарка“.

На овие зборови Јанева веднаш доби опомена од судијката Васка Николовска Масевска, која ги повика полицајците што ја спроведуваат од куќен притвор и нареди таа да биде изнесена од судница.

По ова, видно вознемирена, Катица Јанева застана и пред да излезе од судницата и пред новинарите рече: „Дека ѝ го возев мачето, затоа ли не ѝ чинам?“.

Расплакана и вознемирена Јанева го напушти Кривичниот суд.

 К.Д.

Кога политичарите сватија за каква моќна алатка се работи, час поскоро побрзаа да менуваат закони со кои „бомбите" нема да бидат докази.

повеќе

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе