За 1 ТВ

Јанева: Кога некои не можеа да му го споменат името, ние побаравме притвор за Груевски

Кога некои луѓе не можеа да му го споменат името, ние како СЈО побаравме мерка притвор, изјави вечерва специјалната обвинителка Катица Јанева за 1 ТВ. Специјалната обвинителка додаде дека за обезбедување на присуството на Груевски во постапките биле искористени сите правни механизми.

„Ние побаравме притвор за Никола Груевски и ги искористивме сите правни механизми. Очекувам екстрадиција за Груевски, засега сигурно ќе му се суди во отсуство и ние бараме поинтензивно судење на нашите предмети. Но ова нема да го поремети текот на судењата. Груевски не е политичар и не е на висока функција. Слободно се движеше низ Република Македонија и контактираше со медиумите. Постапката за екстрадиција ќе трае и се надевам дека Европа ќе изврши притисок и за Груевски, и за Грујевски и Бошкоски, како и за случајот „Монструм".

Во судска постапка се 20 предмети на СЈО. Јанева вели дека „Тенк" прв се пресуди и не беше избор на СЈО, но очекувано било бидејќи е полесен предмет и за него прво да се добие пресуда.

Во сите случаи СЈО поседува доволен број на докази за сите предмети на СЈО, посочи обвинителката.

Кризата на вредности влијае негативно на балансот помеѓу императивот за слобода и потребата за безбедност, стеснувајќи го либералниот простор на современо конципираните општества.

повеќе

Mора да се научиме како да ги градиме политиките кои ќе водат кон осврт на сите теми важни за градење позитивен мир, но и реторички да останеме конзистентни на она за што се залагаме.

повеќе

Во изминатите 24 години откако Македонија и САД воспоставија официјални дипломатски односи, македонско-американските трговски врски растат бавно, но сигурно.

повеќе