Јавно обвинителство

Јанева и адвокатите и утре ќе вршат увид во доказите за „Рекет“

Повеќе од три часа поранешната специјална обвинителка Катица Јанева денеска вршеше увид во доказите за случајот „Рекет" во Јавното обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција.

Јанева попладнево со полициско возило и придружба беше вратена во КПУ Затвор Скопје каде што издржува мерка притвор, додека нејзините адвокати Ирена Фрчкоска и Дељо Кадиев продолжија со увидот во доказите за случајот.

Нејзиниот адвокат Дељо Кадиев, по излегување од Обвинителството, кажа дека денеска го почнале увидот во доказите и дека ќе продолжат и утре, а најверојатно и понеделник.

„Почнавме со увид во доказите. Во дел беше присутна и Катица Јанева и после мораше да биде однесена назад во Затворот Шутка. Ние продолживме до малку подоцна, меѓутоа не успеавме да завршиме со сите, ќе продолжиме и утре, а веројатно ќе остане и за понеделник, изјави Кадиев.

Прашан зошто Јанева беше вратена во затвор, Кадиев рече дека затворот има свој куќен ред и дека тие немале никаква забелешка на тоа и се согласиле да продолжат како нејзини бранители.

За тоа дали го виделе исказот на второосомничениот Зоран Милевски, адвокатката Фрчкоска посочи дека рече дека не им било дозволено, иако побарале.

Според Кадиев, им била дадена само копија од исказите на сведоците, додека Обвинителството не им дозволило увид во исказите на останатите осомничени, иако имаат право на тоа.

„Нам ни беа дадени на увид и дадена ни е копија од исказите на сведоците. Од исказите на осомничените не ни е дадено да напраивме увид, ниту да добиеме препис со образложение дека Обвинителството, обвинителката мисли дека тоа не е нејзина обврска, а ние морам да кажам дека имаме сосема различно мислење дека истите мора да бидат дадени на увид бидејќи од аспект на  еден осомничен другите осомничени според праксата на Стразбург тие се сведоци и ние би имале право и вкрстено да ги испрашуваме понатаму“, појасни Кадиев.

Прашан дали меѓу исказите коишто ги гледале се оние на Лиле  Стефанова и Бурим Рустеми, Фрчкоска кратко потврди дека меѓу другите и тие ги виделе.

За тоа дали го добиле известувањето за завршена истрага и кога ќе поднесат докази, адвокатите рекоа дека го добиле вчера.

„Го добивме во средата и од тогаш тече нашиот рок за доставување докази во прилог на одбраната. Да го завршиме увидот во доказите, па претпоставувам следната недела ќе доставиме и наши  докази“, изјави Фрчкоска.

Посочи дека не стигнале да ги погледнат Пи-мерките за Јанева.

„Не стигнавме. Се уште не се декласифицирани, до понеделник ќе бидат и веројатни тогаш и ќе ни ги дадат“, изјави Кадиев.

Надлежниот обвинител од ОЈО за гонење на организиран криминал и корупција Вилма Рускоска, на почетокот на неделата, по севкупната анализа на прибраните материјални и вербални докази информираше дека е завршена истражната постапка за „Рекет“ и дека тече рокот од 15 дена за увид во доказите за првоосомничените лица и правото на одбраната да предлага докази во корист на осомничените.

Увид во доказите вчера изврши Бојан Јовановски, кој е првоосомничен во случајот „Рекет“.

Случајот „Рекет“ Обвинителството за организиран криминал и корупција го отвори во јули годинава,  против Бојан Јовановски-Боки 13 и Зоран Милевски-Кичеец, за потоа истрагата да се прошири и против Катица Јанева. Јовановски и Јанева се во притвор во Затворот Скоје, а Зоран Милески – Кичеец со одлука на судот е префрлен во домашен притвор. 

Нашиот капацитет за справување со општи кризи е ограничен. Дали здравството е немоќно, или ние не можеме да се прилагодиме на промени?

повеќе

 За базата во Ново Село, Бугарија не добива ни долар за закупнина, а отворени се и бројни прашања за животната средина.

повеќе

Се поставува прашањето, дали треба да се жртвува слободата за сметка на жртвите кои се последица од вирусот, кој не можеме да го спречиме освен со строги санкции и мерки?

повеќе