Случај „Рекет“

Јанева е во Кривичниот суд, се одлучува за барањето за притвор

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева веќе еден час е во Кривичниот суд каде ќе биде изведена пред судија од претходна постапка за да одлучи на барањето на Обвинителството за гонење на организиран криминал за притвор. Во Кривичниот суд пристигна и Вилма Русковска и возило на Брза помош.

Полицијата денеска вршеше претрес во домот на Јанева во скопската населба во Козле, во куќата во Гевгелија и во нејзината канцеларија во СЈО. Одземени се нејзиниот компјутер и мебелот од станот во Скопје.

Обвинителката Русковска бара притвот за Јанева поради основано сомневање за злоупотреба на службената положба и овластувања и заради стекнување на лична корист. На денешн прес-конференција државниот обвинител Љубомир Јовески информираше дека според досега обезбедените докази има основи за проширување на истрагата за случајот „Рекет“ и врз Катица Јанева.

Засега не се знае за кого е дојдено возилото на Брза помош.

Изминатата недела имаше бурен почеток со објавувањето на вториот сет мерки. Се изнаслушавме разно-разни коментари, предлози и видувања кои никако не би можело да се рече дека се засновани на прецизни анализи и предвидувања на надлежните институции во државата, со кои располагаме, НБРСМ и МФ.

повеќе

Наместо да седнат заедничи и оние од власта и оние од опозицијата и да се договорат околу стратегијата за борбата со најголемата опасност, тие мудруваат и кажуваат бајки.

повеќе

За жал во овие тешки времиња некои политичари се занимаваат и со вируски патриотизам: на корона не сме се обратиле мултилингвално.

повеќе