Бившата обвинителка си замина со насмевка

Јанева до судиите: Се надевам дека нема да ве исплашат заканите за тресење од гаќи

Воведен говор пред судот даде и поранешната специјална обвинителка Катица Јанева.

Таа претходно рече дека не чувствува вина за случајот „Рекет“, а во продолжение пред судот обраќајки им се на судиите изрази надеж дека тие нема да се исплашат од заканите за тресењето од гаќи и дека ќе донесат праведна одлука. Оваа реченица Јанева ја употреби во контекст на претходно објавената порака што обвинителката Вилма Русковска ја испрати до апелациските судии, а се однесуваше на донесената одлука на Јанева да ѝ биде укината мерката притвор и да ѝ биде определена мерка куќен притвор.

По завршувањето на воведниот говор обвинетата Јанева на излегување од судница се сопна на скалата и си замина со насмевка отпоздравувајќи ги новинарските екипи што беа во судницата.

Таа тргна да излезе од судница сама, но бидејќи се наоѓа во куќен притвор и до домот мора да биде придружувана со полицајци, пред вратата ја сопре судската полиција, по што ѝ беше укажано дека со полициска придружба ќе биде спроведена до излезот на судот, каде што ќе ја пречека затворско комби и ќе ја однесе до станот каде што ја издржува мерката куќен притвор.

К.Д.

Даночните затајувачи сѐ почесто се мали фирми, кои сѐ потешко се следат.

повеќе

Повлекувањето на Обединетото кралство од ЕУ (Брегзит) е правен потфат без преседан во историјата на правото.

повеќе

Изминатата недела имаше бурен почеток со објавувањето на вториот сет мерки. Се изнаслушавме разно-разни коментари, предлози и видувања кои никако не би можело да се рече дека се засновани на прецизни анализи и предвидувања на надлежните институции во државата, со кои располагаме, НБРСМ и МФ.

повеќе